“Zi de șantier pe drumul Athosului Românesc, DJ 658, în Muereasca, acolo unde colegii de la RAJDP Vâlcea lucrează pentru consolidarea porțiunii de drum afectate de calamități.
Acest drum duce la Mănăstirea Frăsinei, una dintre cele mai importante mănăstiri din România și se lucrează intens pentru rezolvarea problemei apărută pe acest drum în urma unei calamități naturale.
Lucrările sunt unele complexe, ce presupun forarea la mare adâncime și betonarea a peste 100 de coloane, precum și construirea de ziduri de sprijin”, potrivit președintelui Consiliului Județean Vâlcea.

Constantin Rădulescu a precizat că nu există restricții de circulație, prin urmare, pelerinii pot să urce fără mari dificultăți la mănăstire: „ Se asigură circulația ca și până cum, nu sunt probleme în a se urca la mănăstire. Iar lucrările vor fi gata în toamna acestui an”.