Argentina, noua campioană a lumii

0

Duminică (Messianică!), 18 decembrie, pe Lusail Stadium, nu departe de Doha, finala Campionatului Mondial Qatar 2022 s-a disputat între Franţa, campioana en titre, pentru încă 120 de minute, şi Argentina. Didier Deschamps a aliniat la start un 4-3-3 în formula Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappé, în timp ce omologul său, Lionel Scaloni, a preferat modulul 4-4-2: E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, De Paul, E. Fernandez, Mac Allister – Messi, Alvarez. Până la executarea loviturilor de departajare, finala qatareză s-a demontat în trei episoade, atât de contrastante, încât s-a caracterizat prin cea mai fascinantă încheiere de mondial de până astăzi. Întâiul act al piesei a durat până în min. 80, când Franţa, urmărită din tribună de preşedintele Macron, a expediat primul şut pe spaţiul porţii lui E. Martinez. Şi primul gol. A fost de fapt penaltiul transformat de Mbappé, la scorul de 2-0 pentru ”pumele” lui Scaloni. Arbitrul polonez Szymon Marciniak, apreciat de presa internaţională, mai puţin de cea franceză, dictase penalti la un contact Dembele – Di Maria, iar Messi transformase lovitura în stilu-i cunoscut. Mai mult, pentru că Les Bleus dădeau impresia că încă îşi studiază adversarul, Di Maria, inspirat introdus în formula de start, a urcat scorul la 2-0 cu o diagonală de manual. În 97 de secunde după 2-1, Franţa egalează prin Mbappé şi deschide un alt front de luptă în teatrul de operaţiuni al aceleiaşi finale. Dar cei care apasă pe accelerator nu sunt compatrioţii preşedintelui Macron, mai atleţi şi mai viguroşi, ci legendele vii ale sutelor de mii de fani adunaţi în jurul Obeliscului din Buenos Aires. Natural, înscrie Messi în minutul 108. S-a terminat? Da de unde! La 10 minute distanţă, Kylian Mbappé se învârte de un penalti în genul celui scos de Di Maria şi tot el nivelează tabela: 3-3. Într-un oval care radiază cu zeci de mii de fizionomii conectate la fenomen, se pregătesc loviturile de graţie. Mai siguri pe ei, mai cu sânge şerpesc, se vor dovedi sud-americanii, care transformă tot, în timp ce vest-europenii ratează de două ori prin Kingsley Coman şi Tchouameni. Scor final: 7-5 (2-2, 3-3) pentru Argentina, care a disputat a 6-a finală, în timp ce Franţa şi-a trecut-o în cont pe a 4-a. Franţa rămâne cu două trofee, Argentina şi l-a adăugat pe al treilea. Doar 8 ţări au câştigat titlul mondial: Germania, Italia, Franţa, Anglia şi Spania – din Europa; Brazilia, Argentina şi Uruguay – din America de Sud. Raportul trofeelor mondiale: 12-10 pentru europeni. Şi da, finala Campionatului Mondial ediţia 2022 a fost cu adevărat cea mai electrizantă.