Sport flux. Pera preia naţionala de handbal (f)

0

Obiectivul: calificarea la JO Paris 2024

Florentin Pera (42 de ani) este noul selecţioner al naţionalei de handbal feminin, după ce s-a despărţit de ŢSKA Moscova. El a declarat că obiectivul său şi al naţionalei va fi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. În luna noiembrie a.c., România îşi poate evalua forţele la Campionatul European, apoi, în decembrie 2023, la Campionatul Mondial.

„Aurarul” David Popovici

La Europenele de Nataţie de la Roma, David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record mondial la proba de 100 metri liber, cu timpul de 1.44,91. Precedentul record mondial, care a durat 4.760 de zile, a aparţinut brazilianului Cesar Cielo. „Il Fenomeno” Popovici a câştigat aurul şi la proba de 200 metri liber (WJ), la care este campion mondial en titre.

Şi canotajul „tricolor” a fost la înălţime

La Campionatul European de Canotaj de la Munchen, echipajele ţării noastre şi-au prins la gât 5 medalii de aur şi 5 de bronz, România clasându-se pe poziţia secundă, după Marea Britanie.

SCM Rm. Vâlcea, pregătiri de sezon

Echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a câştigat cea de-a XIV-ediţie a Memorialului „Constantin Tită”. CSM Rm. Vâlcea a dispus cu 22-21 (9-8) de CSM Slatina. În finala mică, CS Dacia Mioveni 2012 – CSM Galaţi: 30-20 (17-7). În perioada 19-21 august, SCM Rm. Vâlcea va lua parte la turneul de la Bistriţa, alături de FTC Cargo Budapesta, Metz (Franţa) şi Gloria Bistriţa.

Simona Halep s-a impus la Toronto Open

Valoroasa noastră tenismenă a câştigat duminică finala de la Toronto Open în faţa braziliencei Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 24 WTA) cu 6-3, 2-6, 6-3. Simona (30 de ani) a primit 900 de puncte WTA şi a urcat spectaculos de pe locul 15 pe locul 6. Totodată, ea s-a ales şi cu un cec în valoare de 439.700 de dolari.