La muscă
Cu VAR, fără VAR

0

Viitorul – CFR Cluj 1-1. În minutul 7, nemarcat de niciun supraveghetor din invincibila garnitură a echipei campioane, Kevin Luckassen, de la gazde, a deschis scorul cu o lovitură de cap. În minutul 54, Deac a transformat un penalti şi campioana a evitat înfrângerea. Ca de atâtea ori, în împrejurări vitrege, Dan Petrescu a tunat şi a fulgerat mai ceva ca droaşca Sfântului Ilie: „Vrem VAR în România!!!” Despre necesitatea arbitrajului video în fotbalul românesc, nu se îndoieşte nimeni. Să vină! Numai că Dan Petrescu trăieşte cu impresia, greşită, că video assistant referee va plonja cu toate camerele pentru a-l salva doar pe el de la înec. În partida tur CFR Cluj – Sevilla, din şaisprezecimile Europa League, vişiniii au condus cu 1-0 în urma unei lovituri de la punctul cu… var, decisă de VAR. Bineee! Coreeect! Bravooo! Spre finalul partidei, spaniolii au egalat ca în curtea şcolii. La Sevilla, partida se îndrepta spre 0-0, când Păun a marcat cum nu se putea mai nimerit, în minutul 87. Numai că intervine VAR-ul, cel nestins, care propune, iar centralul validează, henţ preliminar la Traore, ciuciu gol, ciuciu calificare. Titlu manipulator: „Campioana României, eliminată de VAR!” Ca să vezi. Dan Petrescu: „Am avut gol valabil. Nu mai vreau să zic nimic”. Şi uite-l cum se dezice! Bine, premiul Munchausen în chestiunea blestematelor de arbitraje, care în opinia lui sunt „cancer” dirijat de LPF şi FRF, exact cele care au salvat-o pe Dinamo de la matineele cu perje, revine lui Ionuţ Negoiţă. Ce pungaş! Se apropie Dinamo – Universitatea şi bate şaua. (Varvara)