Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, 18 ani de arhierie

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a împlinit luni, 30 septembrie, 18 ani de arhierie.

0

Părintele Arhiepiscop s-a născut la 24 ianuarie 1968, în Bucureşti, într-o familie creştin-ortodoxă. Părinţii săi, Petre-Vasile şi Domnica, l-au botezat Valentin.
Şcoala primară a urmat-o în Bucureşti. A urmat apoi cursurile Seminarului Teologic Ortodox Nifon Mitropolitul (1985-1990) şi pe ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul (1990-1994), ambele din Bucureşti. Şi-a continuat studiile urmând cursurile de Masterat, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanţa (2002-2004), şi pe cele de Doctorat, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova (2010-2013).
La 15 aprilie 1997 a fost închinoviat şi tuns în monahism la Sfânta Mănăstire Slănic, din judeţul Argeş, primind numele Varsanufie. La 7 iunie 1998 a fost hirotonit ierodiacon, iar la 8 iunie 1998 a fost hirotonit ieromonah.
În anii 1999-2006 a fost stareţ al Sfintei Mănăstiri Radu Vodă din Bucureşti, pe care a reactivat-o şi unde a întreprins lucrări de restaurare a picturii, a catapetesmei şi a turnului-clopotniţă, construind şi un lumânărar nou împodobit cu mozaic.
Între anii 1999 şi 2001 a fost exarh al Sfintei Arhiepiscopii a Bucureştilor. La 31 august 1999 a primit rangul de protosinghel, iar la 29 septembrie 2001, pe cel de arhimandrit.
La propunerea vrednicului de pomenire Teoctist Patriarhul, la 30 septembrie 2001, a fost ales şi hirotonit Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, cu titlul de Prahoveanul.
În anii 2001-2007 a coordonat Sectoarele cultural, social, patrimoniu şi exarhat ale Sfintei Arhiepiscopii a Bucureştilor, iar din 2007 şi celelalte sectoare ale eparhiei.
În 2004 i s-a conferit, de preşedintele României de atunci, dl. Ion lliescu, Ordinul Meritul Cultural în gradul de Comandor.
Din 2007 a fost secretar al Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei şi preşedinte al Comisiei Liturgice a Arhiepiscopiei Bucureştilor.
În data de 22 mai 2014 a fost ales de Sfântul Sinod în scaunul vacant de Arhiepiscop al Râmnicului. Ceremonia de întronizare a avut loc în Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae din Râmnicu Vâlcea, la 8 iunie 2014, în Duminica Pogorârii Sfântului Duh.