„Istorie înseamnă viitor“
Liberal-democraţii craioveni solicită salvarea „Fântânii Purcarului“

Anişoara Stănculescu, preşedintele ALDE Craiova, spune că „responsabilitatea nu mai trebuie pasată între instituţii. Monumentul trebuie salvat şi protejat”.

0

Reprezentanţii ALDE susţin că au atras atenţia în nenumărate rânduri asupra nevoii ca autorităţile locale să acorde mai multă atenţie istoriei locale, patrimoniului de cultură şi civilizaţie al oraşului. „Totuşi, în pofida semnalelor noastre, precum şi ale consecvenţei unor jurnalişti şi arhitecţi craioveni care pledează pentru protejarea memoriei noastre colective nu se întâmplă mare lucru în activitatea de restaurare a unor obiective istorice importante pentru oraşul nostru. La fel stau lucrurile şi în cazul «Fântânii Purcarului», construită acum 198 de ani, aflată în pragul dezintegrării. Această fântână în care se găseşte încă apă potabilă ar putea fi recondiţionată, protejată şi pusă în valoare turistic cu eforturi bugetare deloc mari. Mai mult decât atât, bugetul local ar putea fi protejat existând bani europeni pentru recondiţionarea monumentelor istorice, bani care ar putea fi accesaţi depunându-se proiecte în acest sens. Şi nu doar pentru «Fântâna Purcarului». Din păcate, se pare că pentru autorităţi istoria locală reprezintă o miză mult prea mică“, susţine Anişoara Stănculescu. Preşedintele ALDE Craiova lansează şi un apel de conştiinţă la autorităţile locale – Primăria Craiova, Direcţia de Cultură Dolj, Regia Autonomă de Administrare a Domeniului Public şi Fondului Locativ din Craiova – să renunţe la a mai pasa responsabilităţile între ele şi să găsească soluţii pentru respectarea memoriei oraşului nostru. „Nu putem vorbi de mândrie locală lăsând să se prăbuşească sub ochii noştri construcţii istorice de o valoare inestimabilă. Sunt clădiri care, recondiţionate, ar putea fi extrem de atractive pentru turismul craiovean. Înainte de toate, este însă vorba de respectul nostru faţă de noi înşine ca oameni şi comunitate. Să nu uităm că istoria înseamnă viitor”, mai spune Stănculescu.

Facebook Comments

LĂSAȚI UN MESAJ