Organizator principal: PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL CRAIOVA
Mandinga, IRIS şi Lipan Ţăndărică vor urca pe scenă de Zilele Craiovei

PROGRAM ZIUA MUNICIPIULUI CRAIOVA 2017 - 29 mai – 04 iunie 2017

0

Luni, 29 mai 2017
10.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)
Co-organizatori: Muzeul Olteniei Craiova și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

10.00– 18.00
Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”
Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

10.00 -18.00
Esplanada „William Shakespeare”
Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei
Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

10.30 – 20.30
Centrul Vechi, zona Bancpost
“Piața Artelor“ (ateliere creative, expoziţii, recitaluri)

• 10.30-12.00 / Atelier string art “Animale șugubețe” (Muzeul Olteniei, Colegiu Carol I)
• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 14.00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
• 18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Colegiul “Carol I”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

13.00
Centrul Multifuncțional
Campionat minihandbal, Campionat minivolei
Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

16.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
Spectacol folcloric
Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

18.00 – 23.00
Cartierul Valea Roșie – zona Piață
Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

• Palatul Copiilor / 30 min
• Recital Club Arti / 15 min
• Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
• Şcoala de Muzică Șincai / 15 minute
• Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor / 15 minute
• Eliza Chifu / 10 min
• Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
• Filarmonica / 30 minute
• Opera / 30 minute
• Spectacol Ansamblul Folcloric “Hora Deznăţuiului” (20.45) / 60-75 min.

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Casa Studenților Craiova, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Teatrul Național “Marin Sorescu”, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

19.00
Filarmonica Oltenia Craiova
Turneul Internațional Stradivarius: Anotimpurile
Concertează: Alexandru Tomescu (vioară Stradivarius Elder-Voicu), Sînziana Mircea (pian), Omar Masa (bandoneon, Argentina).
În program – lucrări din creația compozitorilor Manuel de Falla, Enrique Granados, Pablo Sarasate, Astor Piazzolla.
Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

Marți, 30 mai 2017
10.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)
Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.
10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.
Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului

10.00 -18.00
Esplanada „William Shakespeare”
Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.
Co- organizatori: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

10.00 – 21.30
Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 10.00-11.30 / Atelier Curcubeu și culoare (modelaj în lut și pictuă) (Muzeul Olteniei, Grădiniţa Traian Demetrescu)
• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 14.00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
• 18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Grădinița “Traian Demetrescu”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

11.00 – 18.00
Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”
Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

12.30
Parcul „Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară
Concurs de dans sportiv
Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

13.00
Școala Gimnazială “Mircea Eliade”
“Craiova de ieri și de azi” – concurs interşcolar de istorie – geografie locală.
Co-organizatori: Școala Gimnazială “Mircea Eliade”, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

16.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
Spectacol folcloric
Co-organizatori: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

18.00 – 20.00
Grădina Botanică
Pătura care citește – invitaţie la lectură în parcuri şi grădini
Co-organizator: Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”.

18.00 – 23.00
Cartierul Rovine – zona Poștă
Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

• Palatul Copiilor / 30 min
• Recital Club Arti / 15 min
• Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
• Şcoala de Muzică Șincai / 15 minute
• Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor / 15 minute
• Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
• Filarmonica / 30 minute
• Opera / 30 minute
• Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Olteanu, Liliana Popa, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Constantin Enceanu / 60-90 min.

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

Miercuri, 31 mai 2017
10.00
Colegiul Național “Carol I”
Baschet școlar 3 la 3.
Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

10.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)
Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
ora 10:00 – Spectacol Alis în lumea păpușilor, regia Iulia Cârstea
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

10.00 -18.00
Esplanada „William Shakespeare”
Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.
Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.
Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

11.00 – 18.00
Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”
Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

11.00
Muzeul Olteniei – Secția de Istorie – Arheologie
Vernisaj expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

12.00
Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj
„Tradiție și culoare” – expoziție concurs de pictură, recitare de poezie
și audiții muzicale.
Co-organizatori: Școlile „Ion Creangă” și „Sfântul Dumitru”, Consiliul Județean Dolj și CJCPCT Dolj

12.30 – 20.30
Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Școala de Artă Cornetti, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

16.00 – 18.00
Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)
Spectacol folcloric
Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

18.00 – 23.00
Cartierul Brazda lui Novac – zona BRD
Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

• Palatul Copiilor / 20 min
• Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
• Şcoala de Muzică Șincai / 10 minute
• Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor / 15 minute
• Recital Alexia Ilie Gabriela / 15 min
• Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
• Eliza Chifu / 10 min
• Filarmonica / 30 minute
• Opera / 30 minute
• Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase” şi invitaţii Taraful Streaţă. Solişti: Maria Rotaru, Aneta Şişu, Ciri Mayer, Niculina Stoican / 90 min.

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric“ Maria Tănase.

19.00
Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea
Spectacol ”Dimineața de după”, de Peter Quilter, regia Mircea Cornișteanu
Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

Joi, 01 iunie 2017
10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”

10.00 – 20.00
Str. Theodor Aman
Expo-flora

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.
Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

10.30 – 20.30
Esplanada „William Shakespeare”
Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)
Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

11.00– 18.00
Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”
Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

10.00 – 18.00
Piața “Mihai Viteazul”
Activități interactive
Co–organizator: Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”.

10.00 – 17.00
Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie
Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”
Co–organizator: Muzeul Olteniei
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

11.00 – 14.00, 17.00 – 19.00
Parcul “Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară
“Craiova Kids Day” (recitaluri, spectacole, concerte)
Co-organizatori: Palatul Copiilor, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Dynamik Dance Studio

19.00 – 20.00
“Drumu-i lung, povestea-i scurtă” – spectacol pentru copii
Co-organizator: Opera Română Craiova.

12.30 – 21.30
Piața Frații Buzești – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 18.00 – 20.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
• 18.30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa Studenţilor, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

18.00 – 23.00
Cartierul Craiovița Nouă – zona Poștă
Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

• Palatul Copiilor / 15 min
• Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
• Şcoala de Muzică Șincai / 15 minute
• Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor / 15 minute
• Recital Alexia Ilie Gabriela / 15 min
• Filarmonica / 30 minute
• Spectacol “Păcală” (Teatrul Colibri) / 50 min
• Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Dica, Cristian Bănăţeanu, Mariana Ionescu Căpitănescu, Emilia Dorobanţu / 90 min.

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Ansamblul „Cununiţa”, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Filarmonica Oltenia Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

21.00
Esplanadă Teatrul Național “Marin Sorescu”
Spectacol ”Occident Express”, de Matei Vișniec, regia Alexandru Boureanu
Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

Vineri, 02 iunie 2017
10.00
Strada A.I. Cuza, zona Universitate
Salonul Auto (expoziție de mașini)
Co-organizatori: dealeri și reprezentanți auto.

10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

10.00 – 20.00
Str. Theodor Aman
Expo-flora

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

10.00 – 17.00
Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie
Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

10.30 – 20.30
Esplanada „William Shakespeare”
Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)
Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova

17.30 – 19.30
Piața Frații Buzești – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 12.30 – 20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 18.30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
• 18.30 – 20.30 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
• 19.00 – 20.00 / Casa Studenţilor

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Compania de teatru Followspot.

18.00 – 20.00
Filarmonica Oltenia Craiova
CEREMONIA FESTIVĂ A CONSILIULUI LOCAL MUNICIPAL
Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

19.00
Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea
Spectacol ”Elefantul din camera sau The Vibrator Play”, de Sarah Ruhl, regia Dragoş Alexandru Muşoiu
Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

19.30 – 22.30
Piaţa „Mihai Viteazul”
Concert “Balkan Party”: Gipsy Casual, Marius Mihalache şi Ovidiu
Lipan Ţăndărică.

Sâmbătă, 03 iunie 2017
10.00
Strada A.I. Cuza, zona Universitate
“Salonul Auto” – expoziție de mașini
Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.

10.00 – 18.00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri
Regatul copilăriei – desene pe asfalt
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
ora 18:00 – Spectacol Invitație la joacă, regia Alexandra Davidescu
Co- organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

10.00 – 20.00
Str. Theodor Aman
Expo-flora

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

10.00 – 17.00
Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie
Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

10.30 – 20.30
Esplanada „William Shakespeare”
Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)
Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

11.00 – 14.00
Primăria Craiova – str. A.I. Cuza nr. 7
„O călătorie prin istoria Craiovei” – Tur ghidat de oraș din care doritorii află detalii inedite despre istoria orașului
Co-organizatori: Agenția de Turism Mapamond, Umbrella Media, Asociația Global City 2020.

12.30 – 20.30
Piața Frații Buzești – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
• 11.00 – 13.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
• 19.00 – 20.00 / Casa Studenţilor

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”; Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor, Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.

13.00 – 18.00
Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național
“Salonul Auto-Retro” – expoziție de mașini de epocă
Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

19.00
Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea
Spectacol ”Dacă am gândi cu voce tare”, de Adnan Lugonic, regia Radu Afrim
Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

19.30 – 22.30
Piața “Mihai Viteazul”
Concert “Hit Radio”: Raluka, Mandinga, Alex Velea & Mario Fresh.

Duminică, 04 iunie 2017
10.00
Strada A.I. Cuza, zona Universitate
Salonul Auto (expoziție de mașini)
Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.

10.00
Piața Mihai Viteazul
Alaiul Călușului
Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

10.00 – 13:00
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”
Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio
ora 11:00 – Cei trei purceluși, teatru interactiv, coord. Geo Dinescu și Marin Fagu
Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

10.00 – 20.00
Str. Theodor Aman
Expo-flora

10.00 – 17.00
Muzeul de Artă
Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei
Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.
Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

10.00 – 17.00
Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie
Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”
Accesul publicului se va face în mod gratuit.

10.30 – 20.30
Esplanada „William Shakespeare”
Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)
Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

12.30 – 20.30
Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi
Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

• 12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
• 18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
• 19.00 – 20.00 / Casa Studenţilor

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.

13.00 – 18.00
Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național
“Salonul Auto-Retro” – expoziție de mașini de epocă.
Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

19.00
Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala I.D. Sîrbu
Spectacol ”Cealaltă ţară”, după Herta Muller, regia Alexandru Istudor
Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

19.30 – 22.30
Piața “Mihai Viteazul”
Concert “Special Projects”: Gabriel Cotabiţă & Keo, Cristi
Minculescu, Iris & Felicia Filip.

22.30
Piața “Mihai Viteazul”
Foc de artificii

Sponsori: Vodafone, Tipografia Signum, Agenția de Turism Mapamond, Stil Media, Nitela & Partners
Parteneri media: Oltenia 3 TV, craiovaforum.ro, GTV, Gazeta de Sud, Radio Sud, www.craiova.ro, Camera Media, Lupa, Cuvântul Libertăţii, Craiova Cetatea Băniei, TVR Craiova, Radio România Oltenia-Craiova, Jurnalul Olteniei, Radio Horion, Indiscret în Oltenia, Oltenia24.ro, Alege TV, Republica TV, oltenaşul.ro, Săptămâna în Oltenia, Cronica Olteniei, Radio Crazy, Z Tv, Blogatu.ro, Laurenţiu Nica.

NOTĂ: Condiţiile meteorologice nefavorabile pot anula o parte dintre manifestările programate în aer liber!