Cupa, extremă urgenţă!

0

Insuccesul cu FCSB de duminica trecută e un capitol încheiat. Au rămas în urmă barele lui Baiaram şi Căpăţână, călcâiul miraculos al fostului jucător al Craiovei, pe numele său Mamut (1-0 pentru FCSB), iar la orizont se arată semifinala din Cupa României, cu Sepsi OSK. În tur, la Sfântu Gheorghe, echipa pregătită de Cristiano Bergodi, mai vechea noastră cunoştinţă, s-a impus greu, cu 2-1. Cum ar veni într-un limbaj la ordinea zilei, toate tunurile pe semifinala de joi, 12 mai. O dată căzută regula golului înscris în deplasare şi dublat la scor egal, CS Universitatea trebuie să câştige la două goluri diferenţă, fie şi în reprizele adiacente. „Răbdare şi tutun” se zicea pe vremuri. Nu încape îndoială, Bănia va recidiva în ce priveşte asistenţa la derbiul cu echipa jumătate a lui Petrea, jumătate a lui Gigi. Repunerea pe tapet a câştigării titlului de campioană de către băieţii lui Reghecampf a fost un artificiu de calcul sensibilizat de 2-0 cu FCSB, pe Arena Naţională, apoi de evoluţia lor tot mai consistentă. Culminând cu 3-2, pe „Ion Oblemenco”, în faţa celor de la CFR Cluj. Gol decisiv marcat la ultimul şut spre poartă în prelungirile partidei. Să ne mai răzbunăm pe Mamut? Schimbarea din mers a obiectivului de a termina campionatul pe locul 2 în loc de 3 a fost una circumstanţială. Obiectivul regent – câştigarea titlului – s-a tot reportat de la ediţie la ediţie, pe fondul scăderii de tonus a dictaturii vişinii marca Dan Petrescu. „Sunt dezamăgit pentru că a fost un joc bun şi am pierdut – a declarat Laurenţiu Reghecampf după derbiul cu FCSB. Asta e dezamăgirea. Sper ca băieţii să-şi revină şi să fie pregătiţi pentru meciul de joi, din Cupă. Va trebui să încerc să-i motivez pe jucători pentru meciul de Cupă. Avem resurse, avem jucători cu un nivel ridicat, care au dat dovadă de caracter. Noi trebuie să ne concentrăm pe ceea ce avem de realizat şi anume să ne câştigăm Cupa. Am avut trei-patru şanse bune în prima repriză. Cred că dacă aveam astăzi un pic de noroc şi marcam un gol, jocul se schimba total”. Acestea sunt faţetele ideatice ale unei înfrângeri acuzând pe undeva abaterea de la normal. Dar ce mai e normal când Real Madrid o desfigurează pe ManCity cu trei goluri explodând în ultimele şase minute?… Băieţii lui Reghe au o misiune deloc de speriat în returul cu Sepsi OSK din Cupa României. În cealaltă semifinală, FC Argeş încearcă digitalizarea mării după 0-2 cu FC Voluntari şi, în campionat, cu 0-6 în faţa liderului. Lucru jenant pentru o echipă de play-off. Pasărea sperioasă a umplut coşul cu ouă al campioanei en titre, aruncând în luptă puii de rezervă. Un obicei care a prins de mult rădăcini într-un fotbal ca al nostru. Decenii întregi ne-am conservat vedetele şi am amânat meciuri ca să fie bine.