Sport flux: Duminică, ultima şansă la titlu

0

Simonei Halep îi prieşte Madridul

În turul 2 al turneului din capitala Spaniei, Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a dispus categoric de Paula Badosa (24 de ani, 2 WTA), scor 6-3, 6-1. „Badosa, doborâtă de o versiune de campioană a lui Halep”, au scris cei de la Mundo Deportivo. În optimile de finală, românca a făcut o nouă victimă, Cori Gauff (18 ani, 16 WTA), marea speranţă a tenisului din Statele Unite: 6-4, 6-4. În primul set s-a mers din aproape în aproape până la 4-4, iar în al doilea set, care avea să fie şi cel decisiv, tânăra americancă a condus cu 4-1. Următoarea adversară a Simonei, în sferturi, este tunisianca Ons Jabeur (27 de ani, 10 WTA), partidă programată miercuri.

„Războaiele fratricide” pentru câştigarea campionatului

În etapa a 7-a a play-off-ului, Universitatea Craiova a trecut greu de FC Voluntari: 1-0, gol Baiaram (’7) după o centrare „pe frunte” a lui Marius Constantin. De neînţeles, în repriza secundă craiovenii au părut fără vlagă. „E important să suferim în anumite meciuri pentru a forma o echipă puternică” – a explicat, între altele, Reghecampf. Nici pe arena din Cluj-Napoca lucrurile nu au stat altfel. CFR s-a impus tot cu 1-0 (0-0) prin golul marcat de Birligea (’66), iar Dan Petrescu pare să fie sincer: „Noi, la una dintre puţinele ocazii, am marcat un gol foarte important”. Ciprian Deac e şi mai direct: „E bine că am reuşit să câştigăm, nu ştiu dacă meritam în seara asta cele 3 puncte, dar, ştiţi cum e, în fotbal îţi trebuie şi puţin noroc ca să obţii victoria”. Ia să vedeţi ce ştie Hagi: „Am pierdut nemeritat. Am făcut un meci bun per total, am avut şi penalti clar, aşa că meritam mai mult”. Presa pare să ştie şi ea câte ceva: „Două decizii pro-CFR la faze milimetrice”. Pardon, scuzaţi, a arbitrat Radu Petrescu. Petrescu 1 şi Petrescu 2. Care-i 1, care-i 2?… Vicecampioana FCSB a dispus de FC Argeş cu 4-0 (2-0), marcatori Tănase ’8 pen., Olaru ’34 şi ’83, Cristea ’65. Clasament: 1/CFR – 51 p.; 2/FCSB – 49; 3/CSU – 45. Etapa a 8-a: CS Universitatea – FCSB, FC Argeş – CFR Cluj, Farul – FC Voluntari. Etapa a 9-a: CFR Cluj – CS Universitatea, FC Voluntari – FCSB, Farul – FC Argeş. Etapa a 10-a: FCSB – CFR Cluj, CS Universitatea – Farul, FC Argeş – FC Voluntari.