În Liga Florilor nu totul e roz

0

Runda a 17-a din Liga Florilor a programat sâmbăta trecută două derbiuri de referinţă, primul fiind Măgura Cisnădie – Rapid Bucureşti, liderul la zi. Garnitura lui Carlos Viver şi-a respectat statutul şi s-a impus cu 32-26 (16-13), conducând practic ostilităţile de la un capăt la altul. A avut mici sincope imediat după minutul 45, când Bardac, de la gazde, a egalat la 23. Apoi, feroviarele s-au trezit ca din pumni şi au mărşăluit spre o victorie netă, propulsând-o pe Eliza Buceschi (9 goluri) drept MVP-ul partidei. În tur, tabela a indicat 29-24 pentru acelaşi Rapid, o nucă foarte greu de spart, dacă admiteţi clişeul, CSM Bucureşti, campioana în exerciţiu, depăşind-o cu uzmeli, la un gol. Din vară, antrenorul spaniol Carlos Viver o va avea între elevele sale şi pe Alexandra Lacrabere (34 de ani), o vedetă a handbalului, chiar dacă aceasta urcă într-un rapid după ce a coborât dintr-un TGV. De la Măgura, o bună impresie au lăsat Blazevic, Bardac, Marinela Neagu, „metronomul” echipei pregătite de Alexandru Weber, şi rusoaica Trusova între buturi. Echipa a ratat calificarea în „sferturile” EHF Europa League, dar continuă să ţină ridicată ştacheta exigenţei în disputele interne. Cel puţin pe hârtie, „Meciul meciurilor” programate în runda a 17-a, din totalul de 26, a fost (trebuia să fie) de departe, CSM Bucureşti – SCM Râmnicu Vâlcea. Până aici, bucureştencele, aflate pe locul secund, acumulaseră 38 de puncte, în timp ce vâlcencele, cu 34 de puncte, erau pe locul 4, la egalitate cu Gloria Buzău, având şi o restanţă de susţinut cu Unirea Deva, „lanterna roşie” a ligii. „Tigroaicele” lui Adi Vasile parcă respiră alt aer decât cel uscat în Champions League, „scutite”, prin forţa împrejurărilor, de a le mai întâlni, în deplasare, pe Rostov-Don şi ŢSKA Moscova. Calificându-se fără luptă şi deci fără emoţiile cuvenite în „sferturile” Champions League, ele nu au mai avut altceva de făcut decât să se focuseze pe întrecerea internă. Între timp, şi Cristina Neagu a fost absolvită de supralicitarea fizică. Dacă au mai avut ceva de demonstrat, au făcut-o, exemplar, în faţa vâlcencelor antrenate de norvegianul Bent Dahl, secundul de la naţională al lui Adi Vasile. Frate, frate, dar brânza-i pe bani! CSM Bucureşti s-a impus la un scor incredibil: 32-19 (13-10). O singură dată, în minutul 22, Elghaoui şi colegele sale s-au apropiat la două lungimi: 8-10. În rest: 1-4, 2-7, 5-9, 12-18, 14-20… Greşeli numeroase la pasare şi recepţia mingii, aruncări necadrate. Noroc, dacă se poate spune aşa, cu Daciana Hosu în poartă. Astfel stând lucrurile, parcă nici Rapid nu ne mai pare nuca aceea greu de spart de o pretendentă la titlu. De veritabila pretendentă. SCM Craiova a cedat la Zalău cu 22-15 (13-6), ajungând pe locul 9 cu 23 de puncte.