Qatar, ţintă mobilă

0

Cardiologul de conjunctură Mirel Rădoi şi asistentul său Nicolae Dică ne-au dat palpitaţii cât pentru două meciuri anapoda în debutul cu Macedonia de Nord, din preliminariile CM 2022. Au experimentat o formulă atât de ofensivă, încât în prima repriză oastea lui Igor a ratat de cinci ori din situaţii pe care alţi atacanţi nu le-ar irosi nici dacă şi-ar ţine respiraţia. Monomul alb cu galben intrat pe gazonul catifelat al Arenei Naţionale a fost Niţă – Popescu, Burcă, Chiricheş, Bancu – Marin, Stanciu – Man, Tănase, Coman – Keşeru. Spaţiile rarefiate în defensiva noastră au creat impresia supradimensionării suprafeţei de joc. În min. 27 a marcat Tănase, iar Mihăilă (înlocuitorul lui Coman) a dublat avantajul în min. 50. Nu a mai fost iluzie optică faptul că băieţii lui Anghelovski, ţinuţi în frâu de centralul portughez Fabio Verissimo, au continuat să cadă în vecinătatea lui Niţă ca seceraţi de vânt. Ni se urâse cu binele? Au ieşit Stanciu, Man, Tănase şi au intrat Bicfalvi, Maxim şi Hagi. În minutele 82 şi 84, Ademi şi Trajkovski au dus scorul la 1-2, 2-2. După doar un minut, sângele rece cu care Ianis Hagi a trimis obiectul în colţul lung l-a anesteziat pe Dimitrievski. 3-2! Evident, primul „erou” al preliminariilor şi al naţiunii  – Hagi jr. În tamponarea cu Germania au evoluat: Niţă – Popescu, Chiricheş, Toşca, Camora (’46 Burcă) – Marin, Stanciu – Hagi (’82 Maxim), Tănase (’82 Cicâldău), Mihăilă (’65 Man) – Keşeru (’65 Puşcaş). Un 4-2-3-1 care se va reduce la incursiuni ale nemţilor pe bulevardul Camora, de unde s-a centrat pentru golul lui Gnabry (’16), şi la un batalion de cărăuşi autohtoni. „Vârful” Keşeru asudă ieşind din tranşee. Ce joacă Stanciu la Slavia şi ce joacă la naţională? Repriza a doua s-a rezumat la plantarea asiduă  de explozibili în careul „tricolor”, de unde, iarăşi, s-a ridicat un erou: Niţă. Cu o jumătate de repriză în plus, poate am fi marcat şi noi. Şi atunci să te fi ţinut. Portarul „ceh” şi zeiţa Fortuna în travesti au contribuit la evitarea unui dezastru pe Arena Naţională. A rămas 0-1, ceva onorabil mustind a mândrie că era cât pe-aci să egalăm. Low pune paie pe foc, „sunteţi mai buni decât islandezii”, dar cine să priceapă? Islanda a acumulat (vorba vine) zero puncte, cât Liechtenstein, ambele fixate în coada clasamentului. România, de pe locul 4 (!?), are trei puncte cât Macedonia de Nord de pe locul 3. Iar Armenia, de pe locul 2, are 6 puncte, cât Germania de pe locul 1. Rădoi ţine să rescrie fotbalul care, cu temporizarea de-atunci, îl lasă corigent pe Angelo Niculescu. Poate rescrie şi Mioriţa. Iar cel ungurean şi cu cel vrâncean (citeşte islandez şi norvegian) mări se vorbiră. Citesc şi nu mă dumiresc. Partida de miercuri, cu băieţii lui Joaquin Caparros, se anunţă dificilă.