Surorile gemene

0

Meciurile CSM Bucureşti – Team Esbjerg 28-26 (15-10) şi HC Odense – SCM Râmnicu Vâlcea 25-26 (10-13), programate în etapa a 13-a a Ligii Campionilor la handbal feminin, au semănat între ele ca două picături de apă. Ambele echipe româneşti au condus, clar, la pauză, au fost egalate pe la jumătatea reprizei secunde, au trecut la baionetă, luptă altădată păguboasă, de astădată câştigătoare. Vicecampioana la două goluri diferenţă, campioana la un gol. Ca să folosim un stereotip, meciuri de infarct. „Tigroaicele” au defilat în primul mitan în faţa unui „team” prezent la Bucureşti cu numai 12 jucătoare valide, elevele lui Adi Vasile ajungând în min.25 la 14-7. Pentru ca jucătoarele lui Jesper Jensen să reuşească egalarea în min.47 în urma numeroaselor greşeli de pasare pe care nici Cristina Neagu nu le-a putut evita. Tot ea avea să înscrie câteva euro-goluri după câteva euro-ratări marcă înregistrată. Ritmul melcoid în care se plimbă obiectul muncii la poziţional, pasa deficitară la un pivot de valoarea totuşi a Cristinei Pintea (un gol la zece minute în medie) au trenat până spre final. Cea mai bună jucătoare a CSM-ului a fost portăriţa Jelena Grubisic, din păcate croata anunţând că părăseşte echipa. Dincolo, în Idraetshal, pe acelaşi călcâi vulnerabil apăsându-se în ultimul sfert de meci, handbalistele pregătite de Florentin Pera păreau să scape şi ele hăţurile din mână. Noroc imens cu Daciana Hosu, secondată de Diana Ciucă, ambele excelând între buturi în absenţa lui Batinovic, aceasta urmând să se transfere la Gloria Buzău,

după cum Lopez şi Fernandez vor merge la Rapid. Cu 32 de secunde înaintea sirenei de final, tabela electronică indica egal 25. Danezele se apără cum ştiu doar ele, dar cu o ultimă zvâcnire Kristina Liscevic scapă de blocaj, este pe punctul de a arunca şi de a înscrie decisiv, numai că antrenorul ei depune cartonaşul de time-out. Sârboaica are lacrimi în ochi, Florentin Pera cere concentrare. Tot Liscevic marchează pentru 26-25 în limita celor 13 secunde rămase de joc. Florica intră tare la adversara de pe partea ei, este eliminată, dar reduce sensibil din timp până la patru secunde. Ultima aruncare a nordicelor la poartă este anemică, vâlcencele câştigă miraculos, iar Florentin Pera se poate felicita pentru inspiraţia de a-şi fi înlăcrimat eleva. Fără vorbe mari, a fost o victorie istorică a ultimei noastre campioane în faţa teamului danez. De altfel, Odense, Viborg şi Esbjerg, în această ordine, au fost echipele urcate pe podiumul ultimei ediţii de campionat. Să nu uităm, vorba lui Dragoş Cojocaru, că Danemarca a câştigat în decembrie 2020, pentru a doua oară consecutiv, titlul de campioană a Europei. Doar şi pentru atât, stimată conducere a Vâlcii, merită un strop de sudoare financiară.