De la sublim la ridicol cu SCM Rm.Vâlcea

0

Mesianismul ultimei campioane a României în deplasarea de la Gyor, cu ultima campioană continentală, sărind peste ”ediția Covid-19”, a ținut 33 de minute. Iisus Hristos a fost răstignit la 33 de ani. Fetele de aur ale Râmnicului conduceau la pauză, în Audi Arena, cu 17-15, după o repriză cu dezlegare la epitete: de vis, entuziasmantă, incredibilă. Gonzalez, Elghaoui, Liscevic, Norgaard etc., încurajate, dintre buturi, de Batinovic, zburdau pe lângă Amorim, Kristiansen sau Anita Gorbicz, cu intenția de a le aduce de spate pe Leynaud și Solberg, după caz. Studierea reciprocă depășise ”sfertul academic” în care grupările se repoziționează tactic, iar elevele lui Florentin Pera conduceau, de justețe, cu 12-8. Opunând o apărare care a strâns foarte bine culoarele și pornind ca din blocstarturi pe contraatac. Apoi, gazdele, încurajate de public, numericește sub capacitatea arenei, au forțat până la pauză, dar tot le rămăseseră două goluri pe cap. De la cabine s-au întors altfel de echipe, judecând după cursul pe care încleștarea avea să-l ia pe repede înainte. Diferența de calitate a pătrunderilor spre gol a șters ecartul anterior minutului 33 și de-aici, în privința celor echipate în roșu, a urmat capitularea. Pe cât de sublimă fusese prima parte, pe atât de ridicolă a doua, și ea cu dezlegare de epitete. Gyor – SCM Râmnicu Vâlcea: 38-31 (15-17). A se reține totuși că fetele pregătite de Florentin Pera sunt singurele din grupă care au înscris multinaționalei în verde cele mai multe goluri, o performanță și aceasta. Dacă o partidă de handbal ar fi mai scurtă cu o pătrime din timp, glumă serioasă în felul ei, vâlcencele s-ar descurca mult mai onorabil. La Brest a fost 12-12 la pauză și meciul s-a terminat 21-28. Cu Odense au avut 3 goluri în minus, care s-au făcut în cele din urmă 11. La Moscova, cu ȚSKA, aceeași diferență, consemnată în min. 30, avea să ”scape” de sub control până la 20-30. În grupa B a Ligii Campionilor, SCM nu a acumulat niciun punct. În următoarea etapă, la Rm. Vâlcea vine Borussia Dortmund, care a încasat-o acasă de la Buducnost cu 28-26. Cealaltă reprezentantă a noastră, CSM București, a învins, duminică, în Champions League, grupa A, cu 25-19 (12-10), pe FTC Budapesta. Start peste mână, presărat cu inexactități la pozițional de care au beneficiat jucătoarele lui Gabor Elek, iar acestea s-au desprins la 4-1. A fost doar un foc de paie pentru că repriza avea să se încheie în favoarea ”tigroaicelor” cu 12-10, iar partida în întregul ei cu 25-19. Bucureștencele s-au prezentat în tricouri inscripționate ”Respectați-ne munca”, ”Respectați-vă promisiunile”, fiind neplătite contractual din luna iunie. Asta în timp ce Guvernul Ungariei investește în handbal 10 milioane de euro.