În municipiul Râmnicu Vâlcea, scorul îi este net favorabil lui Iohannis care și-a adjudecat victoria cu peste 19 procente (59,64% – 40,36%), dublând astfel reușita din primul tur de scrutin. Klaus Iohannis a învins-o pe Viorica Dăncilă și în municipiul Drăgășani (50,41% – 49,59%), precum și în orașele Bălcești, Horezu, Brezoi, Călimănești, Băbeni, Băile Govora și Berbești, Dăncilă clasându-se pe primul loc doar în Olănești și în Ocnele Mari. Cel mai mare scor obținut de președinte în Vâlcea s-a înregistrat în comuna Boișoara(85,02%). Viorica Dăncilă a reușit cel mai bun rezultat în localitatea Glăvile (62,43%).

LocalitateTotal VVEKLAUS-WERNER IOHANNISVASILICA-VIORICA DĂNCILĂ%KWI%VVD
ALUNU169370598841.64%58.36%
AMĂRĂŞTI64734230552.86%47.14%
BĂRBĂTEŞTI143963180843.85%56.15%
BERISLĂVEŞTI135670964752.29%47.71%
BOIŞOARA4283646485.05%14.95%
BUDEŞTI2668171795164.36%35.64%
BUJORENI2093128381061.30%38.70%
BUNEŞTI106749057745.92%54.08%
CÂINENI100169930269.83%30.17%
CERNIŞOARA145866079845.27%54.73%
COPĂCENI104942762240.71%59.29%
COSTEŞTI163268794542.10%57.90%
CREŢENI101350950450.25%49.75%
DĂEŞTI138394044367.97%32.03%
DĂNICEI103544658943.09%56.91%
DICULEŞTI70344625763.44%36.56%
DRĂGOEŞTI106853453450.00%50.00%
FÂRTĂŢEŞTI153660393339.26%60.74%
FĂUREŞTI57038118966.84%33.16%
FRÂNCEŞTI21251065106050.12%49.88%
GALICEA185091493649.41%50.59%
GHIOROIU67925542437.56%62.44%
GLĂVILE85732253537.57%62.43%
GOLEŞTI111464646857.99%42.01%
GRĂDIŞTEA92552340256.54%43.46%
GUŞOENI84242841450.83%49.17%
IONEŞTI142270471849.51%50.49%
LĂCUSTENI61230031249.02%50.98%
LĂDEŞTI107347060343.80%56.20%
LALOŞU68038629456.76%43.24%
LĂPUŞATA85338946445.60%54.40%
LIVEZI80832947940.72%59.28%
LUNGEŞTI126266459852.61%47.39%
MĂCIUCA81448033458.97%41.03%
MĂDULARI73127945238.17%61.83%
MALAIA93359134263.34%36.66%
MĂLDĂREŞTI75941634354.81%45.19%
MATEEŞTI137664173546.58%53.42%
MIHĂEŞTI29671455151249.04%50.96%
MILCOIU65535230353.74%46.26%
MITROFANI40119920249.63%50.37%
MUEREASCA88357630765.23%34.77%
MUNICIPIUL DRĂGĂŞANI74843773371150.41%49.59%
MUNICIPIUL RÂMNICU VÂLCEA48022286391938359.64%40.36%
NICOLAE BĂLCESCU163067495641.35%58.65%
OLANU144174070151.35%48.65%
ORAŞ BĂBENI38081943186551.02%48.98%
ORAŞ BĂILE GOVORA158287370955.18%44.82%
ORAŞ BĂILE OLĂNEŞTI27421253148945.70%54.30%
ORAŞ BĂLCEŞTI196099696450.82%49.18%
ORAŞ BERBEŞTI174993081953.17%46.83%
ORAŞ BREZOI2627166296563.27%36.73%
ORAŞ CĂLIMĂNEŞTI49342862207258.01%41.99%
ORAŞ HOREZU33841750163451.71%48.29%
ORAŞ OCNELE MARI158675483247.54%52.46%
ORLEŞTI132877855058.58%41.42%
OTEŞANI99752147652.26%47.74%
PĂUŞEŞTI110051258846.55%53.45%
PĂUŞEŞTI-MĂGLAŞI1771105771459.68%40.32%
PERIŞANI84057726368.69%31.31%
PESCEANA72330641742.32%57.68%
PIETRARI132073158955.38%44.62%
POPEŞTI132548584036.60%63.40%
PRUNDENI158965993041.47%58.53%
RACOVIŢA80653027665.76%34.24%
ROEŞTI96442254243.78%56.22%
ROŞIILE106952654349.20%50.80%
RUNCU44524320254.61%45.39%
SĂLĂTRUCEL92658733963.39%36.61%
SCUNDU100732568232.27%67.73%
SINEŞTI89940049944.49%55.51%
ŞIRINEASA97741556242.48%57.52%
SLĂTIOARA151260990340.28%59.72%
STĂNEŞTI51727923853.97%46.03%
ŞTEFĂNEŞTI142953689337.51%62.49%
STOENEŞTI160797263560.49%39.51%
STOILEŞTI162373189245.04%54.96%
STROEŞTI122559962648.90%51.10%
ŞUŞANI121061659450.91%49.09%
SUTEŞTI103366736664.57%35.43%
TETOIU93744948847.92%52.08%
TITEŞTI37427410073.26%26.74%
TOMŞANI176279496845.06%54.94%
VAIDEENI1849780106942.18%57.82%
VALEA MARE99243655643.95%56.05%
VLĂDEŞTI163190772455.61%44.39%
VOICEŞTI79451727765.11%34.89%
VOINEASA74047027063.51%36.49%
ZĂTRENI86335650741.25%58.75%
Grand Total169593908727872153.58%46.42%