Handbal: SCM Râmnicu Vâlcea, victorie în faţa CSM Slatina

0

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus duminică, 13 ianuarie, cu 29-26, pe terenul echipei CSM Slatina, obţinând astfel cea de-a 11-a victorie a sezonului din tot atâtea partide disputate.
Partida a avut loc în cadrul etapei a 12-a, iar după acest rezultat vâlcencele şi-au mărit avansul la şase puncte în fruntea Ligii Naţionale în faţa echipei CSM Bucureşti. Vâlcea şi-a asigurat deja locul 1 la sfârşitul turului, având în vedere că mai este o etapă de disputat. Sportivele antrenate de Florentin Pera au condus în permanenţă. După 13-9 în prima parte, Slatina a revenit şi la pauză au mai rămas doar două goluri avans: 13-11. Partea a doua a fost şi mai echilibrată, Slatina egalând la 15. Meciul s-a decis în ultimele 10 minute. La 23-24, SCM Râmnicu Vâlcea a înscris de trei ori consecutiv, distanţându-se la patru goluri. Remarcabilă prestaţia Dianei Ciucă, goal-keeperul apărând în acest interval două aruncări de la 7 metri. Au jucat excelent şi pivotul Marija Petrovici, şi centrul Andreea Pricopi.
SCM: Dumanska, Blazek, Ciucă – Petrovic 5, Vieira 5, Glibko 5, Fernandez 3, Popa 3, Florică 2, Băcăoanu 2, Vasileuskaya 2, Pricopi 1, Lopez 1, Khouildi, Badea, Gavrilă. Antrenori: Florentin Pera (principal), Mia Rădoi, Ildiko Barbu, Jovan Novakovic.