Fabulos! România – Ucraina 3-0

0

Debut de poveste la EURO 2024, pe „Allianz Arena” din München, acolo unde, luni,  în Grupa E, România a întâlnit Ucraina, care, pe hârtie, pornea favorită. Conform notelor de piață, valoarea lotului ucrainean este de 344,7 milioane euro, iar a lotului nostru de 90,2 milioane euro. În pofida evidenței, Edi Iordănescu a mizat pe ceea ce numește „forța grupului”, discutabilă chiar și pentru clasicii în viață, dar adecvată noului val. Iar această convingere și-a transpus-o meciuri la rând, fluierate mai mult sau mai puțin amical. Echipa de start pentru debutul de pe „Allianz Arena”: Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Coman. România l-a mai avut gata echipat în galben și pe al 13-lea jucător prin prezența sublimată a peste 40.000 de fani sosiți de prin colțurile Europei. Pregătiți de Serghei Rebrov, ucrainenii nu au precupețit nimic din tehnicitatea probată la mari echipe de pe continent. La care s-a adăugat în forul intim și angajamentul de a lupta sportiv pentru cei de acasă. Cu o bună circulație a balonului, ei au ripostat în benzi, unde Tsygankov și Mudryk au ridicat strocul. Apărarea, cu un Drăgușin exemplar, a rezistat stoic presiunii, semn că selecționerul i-a citit bine pe adversarii echipați în albastru. Iar aceștia au stăruit să pedaleze în gol, mai de grabă „pe lângă”, fără să cadreze o minge în prima repriză, fapt care i-a costat. A coborât și Coman pentru o contră în plus și pentru a-și lua mingi, la fel Man pe partea opusă. În minutul 29, servit ca la carte de… Lunin, portarul lui Real Madrid, omul Parmei pasează perfect căpitanului Stanciu, iar acesta reia imparabil de la 20 de metri pentru o deschidere de scor salutată frenetic în tribune. În minutul 53, după un contraatac în viteză marca Drăguș, Răzvan Marin duce scorul la un neverosimil 2-0. Seria epitetelor de succes continuă cu golul înscris în minutul 57 de Drăguș, angajat de Man, și totul devine fabulos. Serghei Rebrov forțează banca, Iordănescu mută și el. Man e înlocuit cu Ianis Hagi, Coman cu Mihăilă, M. Marin cu Adrian Rus, Drăguș cu Pușcaș și Stanciu cu Bogdan Racovițan, de la Rakow, în speță pentru a conserva scorul pe tabela cu care au ținut să se pozeze conaționalii noștri „de pretutindeni”. Uriașa surpriză a grupei a fost însă alta: Slovacia a învins Belgia cu 1-0 (‘7 Schranz), în condițiile în care „Dracilor roșii” li s-au anulat două goluri pe baza tehnologiei „snicko” a senzorilor de mare precizie. E de așteptat ca selecționata lui Domenico Telesco să se regrupeze în fața României, sâmbătă, pe Rhein Energie Stadion din Köln. La rândul său, Edi Iordănescu trebuie să aplice o anume partitură, câtă vreme, dincolo, De Bruyne e vioara și Lukaku bateria. Un jucător de greutate, la propriu și la figurat.