Euro rămâne agăţat la 4,97 lei

Leul a avut o evoluţie relativ stabilă faţă de euro, cu o uşoară tendinţă de depreciere a cursului, în timp ce volatilitatea faţă de celelalte valute majore a fost mai mare.

0

Euro a început săptămâna trecută cu o medie de 4,9647 lei şi a încheiat-o la 4,9701 lei. Lunea aceasta, cursul a fost stabilit la 4,9695 lei,  într-o şedinţă în care tranzacţiile s-au realizat între 4,965 şi 4,97 lei. O analiză a Băncii Transilvania anticipează un curs mediu anual euro/leu de 4,96 în 2023, 5,04 în 2024, respectiv 5,08 în 2025. La rândul lor, analiştii BCR estimează pentru finalul anului un curs de 5 lei/euro „presiuni de depreciere a leului provenite dinspre deficitul de cont curent încă mare, deşi aflat în proces de ajustare”.
Lichiditatea crescută din piaţa monetară, la care a contribuit decizia BNR de a nu mai steriliza excesul de lei, a indus o tendinţă descendentă a indicilor ROBOR care se află la valori comparabile cu cele din iunie 2022, dar sunt duble faţă de începutul anului trecut. La începutul acestei săptămâni, indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019, s-a consolidat la 6,33%. În schimb, indicele la şase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, a scăzut de la 6,40 la 6,39%, iar cel la 12 luni a stagnat la 6,50%.
Finanţele s-au împrumutat luni cu 797 milioane lei, faţă de o valoare programată de 600 milioane lei, prin obligaţiuni scadente în 2031, la un randament mediu de 6,83%, şi cu 499 milioane lei, la un randament de 6,03%, cu scadenţa anul viitor.
Miercuri, Rezerva Federală americană a decis să menţină dobânda de politică monetară în intervalul 5,25 – 5,50%, măsură de care a profitat euro şi s-a apreciat lunea aceasta la 1,0722 – 1,0756 dolari, valori care se mai înregistrau la jumătatea lui septembrie. În piaţa locală, după o creştere la 4,7086 lei media monedei americane a fost stabilită la începutul acestei săptămâni la 4,6224 lei. Investitorii au fost atenţi la declaraţia lui Jerome Powell, preşedintele Fed, care a lăsat de înţeles că nu sunt de aşteptat noi majorări ale dobânzii, fără a indica momentul în care vor începe tăierile. Analiştii anticipează cel puţin patru reduceri ale ratei de referinţă în cursul anului viitor, prima urmând a fi operată în mai, în condiţiile în care piaţa muncii americane este zdruncinată de greva istorică de la cei trei mari producători de automobile din Statele Unite, iar rata şomajului a crescut uşor la 3,9% în octombrie, în timp ce au fost create doar 150.000 noi locuri de muncă.
Media monedei elveţiene a scăzut de la 5,1929 lei, la începutul săptămânii trecute, la 5,1564 lei, lunea aceasta, după ce a atins un minim al ultimelor patru săptămâni de 0,965 franci/euro. Evoluţia lirei sterline nu a fost influenţată major de decizia Băncii Angliei de a menţine dobânda de politică monetară la 5,25%, maxim al ultimilor 15 ani, iar media ei a fost stabilită la începutul acestei săptămâni la 5,7391 lei.
Bitcoin a testat joi pragul de 36.000 dolari şi se tranzacţiona la începutul săptămânii în culoarul 34.770 – 35.287 dolari, iar ethereum se mişca între 1.872 şi 1.910 dolari.

Facebook Comments