SCM Râmnicu Vâlcea rămâne de căruţă

0

Chiar nepermis de lejer, am spune. Şi încă în Sala „Traian”, acolo unde, sâmbătă, 6 martie, optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin le-au adus faţă-n faţă pe SCM Râmnicu Vâlcea şi CSM Bucureşti. Echipa pregătită de Adrian Vasile s-a pus la adăpost în perspectiva returului programat sâmbătă, 13 martie, cu un scor concludent: 33-24 (13-12). Meciul a debutat, în ceea ce le priveşte pe vâlcence, cu o fază de rău augur, dacă ar fi să credem în semne. Minevskaya a trimis în transversală de la 7 metri, mingea i-a revenit, dar golul i-a fost refuzat de Grubisic, aflată, a câta oară?, într-o formă de zile mari. De altfel, Grubisic şi Cristina Florica, extrema Vâlcii, au impresionat pe durata primei jumătăţi de meci. Întreaga repriză a stat sub semnul tracului şi precipitării de ambele părţi, cu pase greşite sau ratări ca în curtea şcolii. Şi cu o defensivă a campioanei de acum doi ani mai mult contemplativă decât activă, când tocmai defensiva i-a fost porte-bonheur. Devenea din ce în ce mai clar că jucătoarele care vor izbuti să-şi ţină nervii în frâu vor scăpa în învingătoare. Că până la urmă n-a fost o simplă „scăpare”, ci defilare, e altceva. Egalităţile s-au ţinut lanţ: 5-5, 8-8, 11-11 (min.27), 12-12 (min.28), pentru ca „argintul viu”, Carmen Martin, găselniţa pe postul de coordonator, să fixeze tabela dintre reprize. În celelalte 30 de minute ale primului derbi românesc în play-off-ul Ligii Campionilor, terenul s-a înclinat spre buturile apărate, atât cât s-a putut, de Diana Ciucă şi Daciana Hosu. „Tigroaicele” au punctat în această parte a confruntării de 20 de ori, în timp ce vâlcencele de 12 ori. Neagu, VIP-ul partidei, a marcat în serie, în timp ce Florica, Liscevic şi Gonzales s-au dovedit mai puţin inspirate. Iryna Glibko, revenită după o lungă perioadă de înzdrăvenire, a încercat şi ea câte ceva. „Puteam doar să visăm la un asemenea scor”, a declarat Adrian Vasile. „Îmi pare rău pentru diferenţa asta”, s-a plâns Florentin Pera. Cu toate măsurile impuse de pandemie în cazul partidelor tranşate la ”masa verde”, am opina că a ieşit în evidenţă diferenţa de valoare, de atitudine etc., dintre o formaţie clasată pe locul 3 şi o alta clasată pe locul 6 în grupe. Dar cine crede în minuni poate spera la o răsturnare spectaculoasă de scor în returul de la Bucureşti. O echipă românească oricum va ajunge între primele 8 de pe continent, urmând să dea piept pentru calificarea în Final Four cu învingătoarea dintre Krim Ljubljana şi ŢSKA Moscova, slovenele, surprinzător, câştigând acasă cu 25-20. Cristina Neagu este de părere că rusoaicele nu şi-au spus ultimul cuvânt. De preferat ar fi Krim, pe care CSM Bucureşti a învins-o în grupa A: 25-23 la Ljubljana şi egal 22 la Bucureşti.