Şoc în Liga Florilor
CSM Bucureşti a capotat la Zalău în etapa inaugurală

0

Desfăşurată la finele săptămânii trecute, etapa inaugurală a campionatului naţional de handbal feminin, denumit şi Liga Florilor, a detonat „nucleara”. CSM Bucureşti, vicecampioana ţării, participantă în grupele Ligii Campionilor, a pierdut dramatic la Zalău: 24-25. Elevele lui Tadici s-au ţinut scai de bucureştence, scorul a alternat sensibil de o parte şi alta a suprafeţei de joc, dar la pauză s-a intrat nedecis: 13-13. Ambele apărări au tras cu dinţii pe linia de 9 m şi acest lucru s-a lăsat cu numeroase eliminări, mai ales în rândul echipei vizitatoare, iar aruncările la poartă n-au fost lipsite de stigmatul încleştărilor duse la extrem. Au excelat între buturi Raluca Kelemen (HC) şi Jelena Grubisic (CSM). Cu zece minute înainte de final, Gabriela Perianu a primit al treilea cartonaş galben şi automat pe cel roşu, iar angrenajul defensiv din care a făcut parte cu brio s-a dereglat. Tomas Ryde a renunţat la portar spre a forţa în atac. Un procedeu pe muchie de cuţit care a surâs gazdelor, acestea înscriind de două ori în poarta goală. Lipsite de aportul unor jucătoare precum Nora Mork (operată recent în Norvegia), Cristina Neagu, Omoregie sau Carmen Martin, „tigroaicele” s-au pripit în ultimele zeci de secunde, trecând pe lângă un egal care a părut mai aproape de aspectul partidei. Cu Patricia Vizitiu în formă de zile mari, SCM Craiova a învins Gloria, la Bistriţa: 24-22, în timp ce SCM Rm. Vâlcea s-a impus acasă, lejer, cu 24-18, jucând cu Dunărea Brăila. (V.D.)