SCM Râmnicu Vâlcea a bătut Gloria Bistriţa şi a bifat cea de-a 12-a victorie consecutivă în ligă

În prezenţa a circa 2.000 de fani aflaţi în Sala ”Traian”, SCM Rm. Vâlcea a continuat duminică, 20 ianuarie, parcursul fără greşeală, câştigând cel de-al 12-lea meci al sezonului în faţa Gloriei Bistriţa (28-23).

0

Fetele antrenate de Florentin Pera au încheiat cu bine ultima partidă a turului Ligii Naţionale, deşi ardelencele au avut o prestaţie extrem de dinamică, mai ales în prima repriză. Gloria a şi condus cu 4-1, dar vâlcencele au refăcut rapid diferenţa şi din minutul 11 au trecut la conducere. S-a încheiat 11-9 la pauză, dar în partea a doua SCM a mărit constant diferenţa până la 7 goluri, partida terminându-se cu un avantaj de 5 goluri pentru echipa din Râmnicu Vâlcea. Astfel, vâlcencele au bifat cel de-al 12-lea succes consecutiv şi au refăcut diferenţa de trei puncte faţă de campioana CSM Bucureşti, pe care o vor întâlni abia peste 5 etape, în 13 martie.