FC Botoşani a jucat în 12 şi a răpus Craiova: 2-1 (2-0)

0

Luni seară, în ultima partidă a etapei cu nr.16, Liviu Ciobotariu şi Devis Mangia şi-au împărţit reprizele. Nu şi punctele. În minutul 35, FC Botoşani conducea deja cu 2-0, conducând şi ostilităţile din teren. Cu zece minute mai devreme, nemarcat decât de frig, înscrisese Fabbrini, printr-un şut necruţător. Sistemul defensiv al alb-albaştrilor în negru, în frunte cu Pigliacelli, s-a clătinat serios de fiecare dată. Jucătorii moldavi şi-au „permis” chiar o fază care, furnizată de spanioli sau de italieni, ar fi făcut înconjurul planetei. Dembele, pe dreapta, şi-a depăşit adversarul printr-o „rabona” de senzaţie, a centrat perfect şi, venit în viteză, Suarez a înscris magistral cu capul. Pe „Municipalul” botoşănean, Dembele şi Suarez au fost Mihai Roman II, respectiv Lorand Fulop. Repriza secundă a aparţinut în cvasi-totalitate băieţilor lui Devis Mangia, care au redus din ecart în min.79 prin Mateiu. La gazde, în atâtea alte faze, avea să se interpună (salvator, dar involuntar) centralul Istvan Kovacs, apreciat purtător de ecuson FIFA. Numai că una e să arbitrezi „afară”, unde îţi impui o anumită ţinută, şi alta e să oficiezi „acasă”, unde merge şi aşa. Dacă la henţul lui Chitoşcă s-a comentat cu „da” şi „ba” pe reluări privind o eventuală lovitură de la punctul cu var, la Enriko Papa (în min. 52, acesta a blocat balonul cu braţul stâng) şi la tragerea de tricou a lui Glavina de către adversar, în suprafaţa de pedeapsă, lucrurile sunt clare. În ambele faze, Istvan Kovacs se pare că a scăpat fluierul în iarbă, cel puţin fluierul. „Vass a ras!”, a descifrat rebusistic fostul arbitru Ion Crăciunescu, cu trimitere la şeful Comisiei Centrale de Arbitri, suspectat prin mantă de a se fi cadorisit gazdelor. Pe de altă parte, ne uităm sideraţi pe statistică: nicio victorie a oltenilor lui Mangia pe „Bombonera” botoşăneană, a se citi „Municipal”. După zece partide fără cotituri în actualul retur de campionat, a venit şi înfrângerea. Nu e un fapt condamnabil, însă nici onorabil. Tocmai la/cu Botoşani! CSU Craiova a pierdut podiumul, e pe poziţia a 4-a, la egalitate de puncte cu Gaz Metan, dar, şi mai rău, se află de luni seară la 7 puncte de CFR Cluj, liderul, şi la 5 puncte de FCSB, locul secund. În următoarele două etape, CSU Craiova întâlneşte acasă pe Dunărea Călăraşi, iar în deplasare pe Concordia Chiajna. Liderul din Gruia nu credem să se lase, chiar în urbea proprie, şifonat de FC Voluntari, şi nici, în deplasare, de Dinamo, la cât o bâlbâie Puriul. FCSB va da piept cu două echipe imprevizibile: Gaz Metan (a) şi Sepsi OSK (d). La o primă impresie, craiovenii sunt capabili să recâştige punctele irosite în etapa a 16-a, pentru a-şi reevalua şansele în dificila bătălie pentru titlu.