Handbal: SCM Râmnicu Vâlcea, înfrântă de Ikast şi acasă

0

SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în grupele Cupei EHF, la prima participare a echipei în Europa. Elevele lui Florentin Pera aveau nevoie de şapte goluri diferenţă în faţa danezelor de la Ikast, dar au cedat şi în manşa retur. S-a încheiat 21-19 în favoarea oaspetelor, după ce la Ikast handbalistele antrenate de Florentin Pera pierduseră cu 16-22.
În prezenţa a circa 2.500 de suporteri veniţi la Sala ”Traian” din Râmnicu Vâlcea, SCM a încheiat prima repriză cu o diferenţă de patru goluri (14-10). Practic, vâlcencele au condus în permanenţă până în minutul 17 al celei de-a doua reprize, când au început să cedeze. Au greşit în atac, au greşit în apărare, au fost şi greşeli tactice venite din partea antrenorului.
SCM Rm. Vâlcea 19
M. Lopez 5, Vasileuskaia 4, Glibko 3, Fraga Fernandez 2, Petrovici 2, Băcăoanu 1, Samara Da Silva 1, Popa-Iuganu 1. Antrenor: Florentin Pera
Ikast Herning 21
Burgaard 6, Fauske 4, Friis 4, Loeseth 3, Iversen 2, Jakobsen 2. Antrenor: Kristian Kristiansen.
În prezent, fetele au intrat în vacanţă, bucurându-se de odihnă şi de un parcurs fără înfrângere în Liga Naţională.