Programul Festivalului Ariel Râmnic Fest
Patru zile de teatru la Râmnicu Vâlcea

0

MARŢI, 25 IULIE
• ora 11.00 – Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti – „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele”, după Matei Vişniec, regia Ioan Brancu – Distribuţia: Ioan Brancu, Liliana Gavrilescu, Mariana Zaharia, Robert Trifan, Leonard Dodan – în sala Cinematografului „Geo Saizescu” (spectacol pentru copii);
• ora 16.00 – Deschiderea oficială a Festivalului de Teatru – Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – „Şofer / Pictor” de Hillel Mittelpunkt, regia Alexandru Dabija – Distribuţia: Maia Morgenstern, Lucian Iftime – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”;
• ora 18.00 – ZĂVOIUL COPIILOR – Compania de Teatru „Animis” Bucureşti prezintă spectacole pentru copii – în Parcul Zăvoi;
• ora 19.30 – Paradă stradală – participă actorii Teatrului Municipal „Ariel”, actori ai Companiei de Teatru „Famous Art”, actori ai Trupei de Teatru „Animis” şi voluntari – pe traseul: strada Ştirbei Vodă (Parc Zăvoi) – Calea lui Traian – strada Dacia – strada Luceafărului – bulevardul Tineretului;
• ora 21.00 – Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Cristian Pepino – Distribuţia: Mihai Dumitrescu, Simina Constantin, Florin Mititelu, Cristina Ţane, Andreea Ionescu, Roxana Vişan, Leonard Dodan, Robert Trifan – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”.

MIERCURI, 26 IULIE
• ora 10.00 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – „Cenuşăreasa”, după Fraţii Grimm, regia Alin Păiuş – Distribuţia: Anca Olteanu, Gogu Preda, Camelia Constantin, Mădălina Floroaica, Olimpia Deaconescu, Mihaela Mihai, Gabriel Popescu, Constantin Gherghina, Julliet Attoh, Radu Bunescu, Cătălina Sima, Georgiana Marin, Alexandru Nuţă, Tatiana Serghi, Ionuţ Mocanu, Diana Gherasim – în sala Cinematografului „Geo Saizescu” (spectacol pentru copii);
• ora 10.00 -18.00 – ZĂVOIUL COPIILOR – Compania de Teatru „Animis” Bucureşti prezintă spectacole pentru copii, ONG-uri locale organizează Ateliere de creaţie pentru copii – în Parcul Zăvoi;
• ora 13.30 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – „Desculţ în parc”, după Neil Simon, regia Bogdan Cristian Drăgan – Distribuţia: Mihaela Mihai, Gogu Preda, Cătălina Sima, Gabriel Popescu, Ionuţ Mocanu – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”;
• ora 17.00 – Compania de Teatru „Arabesque” Râmnicu Vâlcea – „Medalion coregrafic – Părţi solistice”, coregraf prof. Angela Burlacu – în Parcul Zăvoi;
• ora 18.00 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – „Freud şi Bunul Dumnezeu”, de Mircea M. Ionescu, regia Alin Holcă – Distribuţia: Alin Holcă, Tatiana Serghi, Anca Olteanu, Anca Şerban – în sala „Zăvoi”;
• orele 18.00 – 21.00 – Compania de Teatru „Famous Art” Cluj-Napoca – „Statui în levitaţie” – la „Bârlog”, în Parcul Zăvoi;
• ora 20.00 – Teatrul de Comedie Bucureşti – „Cea mai puternică”, de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru – Distribuţia: Mihaela Teleoacă, Antoaneta Cojocaru – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”.

JOI, 27 IULIE
• orele 10.00 -18.00 – ZĂVOIUL COPIILOR – Compania de Teatru „Animis” Bucureşti prezintă spectacole pentru copii, ONG-uri locale organizează Ateliere de creaţie pentru copii – în Parcul Zăvoi;
• ora 11.00 – Compania de Teatru „MiniArtShow by Ioana Ginghină” Bucureşti – „Cântec pentru Tisha”, text şi versuri de Andreea Gaica, regia Felicia Dalu – Distribuţia: Andra Mirescu, Andreea Gaica, Andreea Mera, Andrei Atabay, Viorel Ionescu – în sala Cinematografului „Geo Saizescu” (spectacol musical pentru copii);
• ora 14.00 – Teatrul „Coquette” Bucureşti – „Colonelul şi păsările” de Hristo Boicev, regia Ingrid Bonţa – Distribuţia: Celina Niţu, Alexandra Gabriela Niţă, Ruxandra Bălaşu, Iulia Carnaru, Pavel Bârsan – în sala Cinematografului „Geo Saizescu” ;
• ora 18.00 – FUEGO – „Testament” – Spectacol de teatru, muzică şi poezie – în sala Consiliului Judeţean Vâlcea;
• orele 18.00 – 21.00 – Compania de Teatru „Famous Art” Cluj-Napoca – „Bufonii regali” – la „Bârlog”, în Parcul Zăvoi;
• ora 19.00 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – „Before Breakfast”, de Eugene O’Neill, regia Constantin Florescu – Distribuţia: Iulia Verdeş – în sala „Zăvoi”;
• ora 20.00 – Compania de Teatru „D’Aya” Bucureşti – „Dragostea durează trei ani”, după Frédéric Beigbeder, regia Chris Simion-Mercurian – Distribuţia: Cristi Iacob, Mihaela Teleoacă, Gabriela Iacob, Vitalie Bichir – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”.

VINERI, 28 IULIE
• ora 10.00 – ZĂVOIUL COPIILOR – ONG-uri locale organizează Ateliere de creaţie pentru copii – în Parcul Zăvoi;
• ora 11.00 – Teatrul de Umbre Bucureşti – „Ocolul pământului în 80… de umbre” – Povestea umbrelor cu Leon Magdan, Profesorul de joacă – în sala Cinematografului „Geo Saizescu” (spectacol pentru copii);
• ora 13.30 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – „Scaunele”, după Eugene Ionesco, regia Alexandru Boureanu – Distribuţia: Camelia Constantin, Dan Constantin – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”;
• orele 18.00 – 21.00 – Compania de Teatru „Famous Art” Cluj-Napoca – „Light Walkers” – la „Bârlog”, în Parcul Zăvoi;
• ora 20.00 – Teatrul „Act” Bucureşti – „N-ai tu treabă! – după Dănilă Prepeleac de Ion Creangă”, de Cătălin Ştefănescu, regia Alexandru Dabija – Distribuţia: Marcel Iureş, Andrei Sevşan, Alexandru Voicu – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”.

SÂMBĂTĂ, 29 IULIE
• ora 10.00 – ZĂVOIUL COPIILOR – ONG-uri locale organizează Ateliere de creaţie pentru copii – în Parcul Zăvoi;
• ora 10.00 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – Şedinţa solemnă (participă şi actorii Teatrului Municipal „Ariel” – pe traseul: Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea – Casa Memorială „Anton Pann” – „Fântâna Barbu Ştirbei” din Parcul Zăvoi;
• ora 10.30 – Teatrul Municipal „Ariel” Râmnicu Vâlcea – Parada paşoptiştilor – în Sala Consiliului Local – la Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea;
• ora 10.45 – Compania de Teatru „Famous Art” Cluj-Napoca – „Statui romane” – la „Fântâna Barbu Ştirbei”, în Parcul Zăvoi;
• ora 20.00 – Teatrul Naţional Bucureşti – „ActOrchestra”, regia Horia Suru – Distribuţia: Petre Ancuţa, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea – în sala Cinematografului „Geo Saizescu”;
• orele 21.00 – 21.40 – Compania de Teatru „Famous Art” Cluj-Napoca – „Regatul de foc” ¬ în Parcul Zăvoi.

* * *

Programul de spectacole – ZĂVOIUL COPIILOR
TRUPA DE TEATRU „ANIMIS” BUCUREŞTI
ONG-urile locale:
Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea
Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea

MARŢI, 25 IULIE
• ora 18.00 – Inaugurare JOCUL COPILĂRIEI – spectacolul interactiv „HIPERZĂPĂCEALA”.

MIERCURI, 26 IULIE
• ora 10.00 – JOCUL COPILĂRIEI – spectacolul „VINO SĂ TE JOCI CU NOI şotronul, elasticul, sărim coarda, măgarul între oi, ştafeta buclucaşă, mingea sare în găleată”;
• orele 10.00-12.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
ATELIER DE MARIONETE ŞI ATELIERE CREATIVE:
• ora 11.00 – ORA DE DISTRACŢIE la Bârlog;
• ora 12.00 – spectacolul „PUNGUŢA CU DOI BANI” (teatru de păpuşi);
• orele 16.00-18.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
• ora 19.00 – spectacolul interactiv de percuţie „MICUL TOBOŞAR”.

JOI, 27 IULIE
• ora 10.00 – JOCUL COPILĂRIEI – spectacolul „VINO SĂ TE JOCI CU NOI şotronul, elasticul, sărim coarda, măgarul între oi, ştafeta buclucaşă, mingea sare în găleată”;
• orele 10.00-12.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
ATELIER DE MARIONETE ŞI ATELIERE CREATIVE:
• ora 11.00 – ORA DE DISTRACŢIE la Bârlog;
• orele 16.00-18.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
• ora 17.00 – spectacolul „SCUFIŢA ROŞIE” (teatru de păpuşi);
• ora 18.00 – spectacolul interactiv de percuţie „MICUL TOBOŞAR”.

VINERI, 28 IULIE
• ora 10.00 – JOCUL COPILĂRIEI – spectacolul „VINO SĂ TE JOCI CU NOI şotronul, elasticul, sărim coarda, măgarul între oi, ştafeta buclucaşă, mingea sare în găleată”;
• orele 10.00-12.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
ATELIER DE MARIONETE ŞI ATELIERE CREATIVE:
• ora 11.00 – ORA DE DISTRACŢIE la Bârlog;
• orele 16.00-18.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);
• ora 18.00 – spectacolul de improvizaţie „5 MINUTE DE CELEBRITATE” (teatru de păpuşi);
• ora 19.00 – spectacolul interactiv „POVEŞTI CU VRĂJI PRĂJI”.

SÂMBĂTĂ, 29 IULIE
• orele 16.00-18.00 – ATELIERE DE CREAŢIE (ONG-urile locale: Asociaţia „ZÂMBETE COLORATE” Râmnicu Vâlcea şi Asociaţia „SPERANŢĂ PENTRU RÂMNIC” Râmnicu Vâlcea);

* PROGRAMUL DE VÂNZARE A BILETELOR PE TOATĂ PERIOADA FESTIVALULUI DE TEATRU „ARIEL RÂMNIC FEST”, ediţia a VII-a, 2017, este în intervalul 12.00-20.00, la Cinematograful „GEO SAIZESCU”.
Rezervări bilete la numărul de telefon 0741.287.911.

Facebook Comments

LĂSAȚI UN MESAJ