„Tigroaicele” s-au remontat cu „pa”

0

Finala Cupei României dintre CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea a fost tranşată greu, „la mustaţă”, dacă permiteţi expresia, de campioana en titre: 30-29, după prelungiri. S-a consemnat 26-26 la încheierea timpului regulamentar, 14-12 la pauză. Un singur gol a separat, aşadar, cele două echipe la finiş, unul cu cântec. Prea puţin pentru CSM Bucureşti, după buget, coane Fănică şi după experienţa din Champions League, acolo unde, în perioada 5 octombrie 2018 – 13 aprilie 2019, cu toate că a ratat calificarea în Final Four-ul de la Budapesta, a dat piept tur-retur cu Metz, Gyor, Ferencvaros, Vipers Kristiansand, Bietigheim, Ljubljana şi Thuringer, în total 14 partide, numai una şi una. Învingătoare în Supercupă, la egalitate de victorii în Liga Florilor, dar cu mai multe goluri înscrise, vâlcencele şi-au disputat cu ardoare finala, fără totuşi ca planetele să se alinieze de partea lor. S-au accidentat pe rând Băcăoanu (încă la încălzire), Dumanska şi Vasileuskaia, pentru ca ultimele patru minute să fie cu adevărat de coşmar, datorate arbitrajului, dar şi unor intervenţii de pe margine care au costat echipa. „Eliminarea mea a contat enorm – avea să declare antrenorul Florentin Pera – , la fel şi a lui Ines Khouildi, eliminată şi ea. Ne-am cerut scuze în faţa fetelor, cele patru minute de inferioritate şi-au spus cuvântul”. Nici cu cenuşă turnată în cap, soarta partidei nu s-ar mai fi putut rescrie. Dar chiar şi în aceste condiţii, acceptând ideea mirobolantă că totul într-o ciocnire cu mare miză poate decurge perfect, vâlcencele s-ar fi impus dacă nu i-ar fi pasat Jelenei Grubisic, portarul Final Four-ului de la Zalău, şansa matematică de a para două aruncări de la 7 metri. Nu au lipsit la sfârşit nici „înţepăturile” reciproce, sugestive ca atitudine şi stare de spirit, dacă nu cumva şi ca lipsă de fair-play. „Trebuiau să câştige şi ele un trofeu”, a răbufnit Florentin Pera. „Vâlcea a celebrat când au egalat de parcă ar fi câştigat trofeul”, a replicat Dragan Djaic, tehnicianul altminteri destul de inactiv în stagiul Champions League. Cele mai bune marcatoare ale finalei: Radicevic 9, Omoregie 6, Lekic 5/ Fraga Fernandez 7, Glibko 6, Da Silva 6. CSM Bucureşti câştigă pentru a patra oară consecutiv Cupa României şi aşteaptă cu înfrigurare măcar un semieşec al oltencelor în partidele care au mai rămas de bifat în Liga Florilor, pentru a o lua de la capăt, cu alt lot şi cu alt antrenor, în Champions League. Dar există viaţă şi la etajul inferior. Principalul obstacol pe care SCM Râmnicu Vâlcea îl va avea de trecut va fi cel cu Bistriţa, în deplasare, în miez de Florar, şi el se cere gestionat ca la carte. Cu un lot integral valid, conştient de valoarea sa, pe care a probat-o nu o dată, e greu de crezut că Vâlcea nu va zăgăzui Bistriţa.