Crampe de la Koljic

0
415

După meciul cu gust amar de la Mediaş, Gaz Metan nefiind totuşi o nucă prea tare în Liga 1 Betano, CSU Craiova şi-a luat revanşa în faţa propriilor suporteri dispunând cu 2-0 de Viitorul Constanţa. Nu atât scorul în sine cât evoluţia aproape fără cusur a „alb-albaştrilor”, mai cu seamă în prima repriză, a contat ca imagine. Devis Mangia a aliniat un „unsprezece” fără Mitriţă şi Fedele (suspendaţi), dar cu un Koljic în mare formă, bosniacul înscriind spectaculos în minutele 5 (şut din afara careului) şi 49 (lovitură de cap). Partida a avut ritm, s-a pasat şi combinat în viteză de către olteni, care au mai trimis de două ori în bară şi alte şapte şuturi pe poartă, faţă de trei ale oaspeţilor. „Este meritată victoria celor de la Craiova”, a ţinut să remarce „Regele”. „Koljic a jucat bine, aţi luat un jucător foarte bun”, a mai spus el, chit că s-a lăsat cu „crampe” în tabăra constănţeană. Mangia, la rândul său, a calificat prima repriză ca fiind „cea mai bună” din acest sezon. „Cred că nu e o problemă de sistem, ci o problemă de atitudine”, a precizat italianul. Cu o mină de copil răsfăţat, Mangia a răbufnit la adresa celor care „o săptămână spun că ne batem la retrogradare şi o săptămână că ne batem la titlu”. Numai că, asta este, dănţuiesc şi aceştia după cum li se cântă. Una e să pierzi la Mediaş cu trei penalty-uri de partea ta şi alta e să baţi, mai uşor decât ne-am fi aşteptat, campioana de acum doi ani. Parcă ne vine a regreta că acest vârf de formă al „alb-albaştrilor” n-a venit în cupele europene, o pată care nu iese nici la spălat pentru întreg fotbalul românesc. „Ne trebuie echilibru”, reclamă antrenorul. „Ne trebuie continuitate”, reclamă oltenii. Etapa viitoare, Koljic & Co vor da piept, la Cluj, cu actuala campioană. Ia să vedem! Echipa şi stafful din Bănie ştiu prea bine că a te menţine cu şanse în lupta pentru titlu înseamnă a puncta mai întâi în faţa celorlalte candidate, iar CFR e din nou candidată la titlu, alături de FCSB, ca să ne rezumăm la trio-ul de anul trecut. Ardelenii au capotat la Ovidiu şi au depăşit la limită pe Hermannstadt, pe lângă aceea că au fost şi la ei convulsii determinate de ratarea milioanelor de euro prin eliminările succesive din arealul continental. „Alb-albaştrii”, dacă acest 2-0 cu viitoriştii hagieni n-a fost o întâmplare, pot da lovitura la Cluj. Şi trebuie! Altminteri, cel puţin în turul campionatului, vor pierde contactul cu partea superioară a clasamentului. Curând Liga 1 Betano se va întrerupe spre a face loc meciurilor programate în Liga Naţiunilor: cu Lituania (11 octombrie) şi Serbia (14 octombrie). Totul e ca jucătorii craioveni chemaţi la lot să se remarce în aceste campanii cu miză şi să se întoarcă la echipă în bună dispoziţie fizică. Şi morală, de ce nu?