„Leoaicele“ au adus CUPA EHF în Bănie

SCM Craiova a cucerit Cupa EHF la handbal feminin, după ce a învins, în manşa a doua a finalei, formaţia Vipers Kristiansand, din Norvegia, cu scorul de 30-25, după ce, în meciul tur, handbalistele lui Bogdan Burcea fuseseră învinse cu scorul de 26 la 22.

0
528

Vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, într-o atmosferă de vis, handbalistele de la SCM Craiova au făcut un meci aproape perfect în fața „viperelor“ norvegiene. Echipa craioveană s-a distanțat încă din primele minute, astfel că, la pauză, „leoaicele“ veau un avans de şapte goluri pe tabelă, 19-12. Repriza secundă a fost una de infarct. Mai exact, deși au reușit să se distanțeze chiar și la 9 goluri, oltencele au cedat ușor pe final când oboseala și presiunea și-au spus cuvântul. Finalul a fost unul dramatic, SCM fiind salvată în ultimele secunde de către portarul Yuliya Dumanska, care a apărat două aruncări în doar cinci secunde.
Aceasta este, fără îndoială, una dintre cele mai mari performanțe sportive din istoria sportului craiovean.