Bravo, bravissimo, Bogdan Burcea

0

Valoroasele handbaliste ale antrenorului Bogdan Burcea au dat lovitura duminică seara, bărbierind-o, în deplasare, pe Randers HK. Şi nu oricum, ci en fanfare, cu 29-25, deşi, pentru a pătrunde între primele opt echipe ale Cupei EHF, le era suficient şi un egal. Un egal în handbal este însă riscant, aşa că oltencele au apăsat pe acceleraţie încă din start, conducând la pauză şi conducând până în final. Florianu, Vizitiu, Şelaru, Pricopi, Rădoi, Klikovac şi restul coechipierelor au scris o filă demnă de respect în istoria clubului. Pentru întreg handbalul feminin din ţara noastră, calificarea în ”sferturile” Cupei EHF a echipelor SCM Craiova şi HC Zalău este una dătătoare de speranţe şi mai mari. ”Elevele” lui Bogdan Burcea au terminat grupa în spatele liderului Brest, avantajat în întâlnirile directe, de pe aceeaşi poziţie în grupa lor calificându-se şi ”elevele” lui Gheorghe Tadici, depăşite de Larvik. Oltencele tocmai îşi consolidaseră locul doi în Liga Florilor, după ce au dispus în Polivalentă de HCM Râmnicu Vâlcea cu 25-22, într-o partidă în care oaspetele au avut o primă repriză slabă. Acestea au declanşat în mitanul secund un adevărat galop de sănătate în căutarea egalării şi eventual a răsturnării de scor, insuficient însă. Ce s-a întâmplat în continuare de o parte şi de alta, am văzut. Râmnicu Vâlcea capotează acasă cu Bistriţa, iar Craiova merge mai departe, în ”sferturile” Cupei EHF, unde sorţii i-au scos-o în cale – tocmai! – pe Lada Togliatti (27-17 cu Issy Paris, 29-25 cu Vipers Kristiansand, 31-28 cu HC Copenhaga). Tehnicianul Craiovei o vede ca principală favorită la câştigarea Cupei EHF, dar îi asigură pe fani că SCM îşi va juca şansa. ”Dubla” e programată pe 3/4 şi 10/11 martie. Încheind turul de orizont al zilei, să bifăm semieşecul ”tigroaicelor” de la SCM Bucureşti, tamponate serios de Rostov Don: 22-22. Semnele unei degringolade, de neînţeles pentru nişte handbaliste cu experienţă, s-au ivit mult prea devreme, când (şi o spunem cu imensă părere de rău) Cristina Neagu a ratat în lanţ, iar şocul s-a transmis şi el în lanţ pe întreaga linie de nouă metri. Noroc de poarta-n casă cu Paula Ungureanu! Culmea ironiei, cea mai bună handbalistă a lumii în 2016 a avut golul victoriei în mână cu numai câteva secunde înaintea sirenei. Dar a aruncat lamentabil. Iar pe ”titanicele” plutitoare ale antrenoarei daneze Helle Thomsen le aşteaptă două ciocniri cu aisbergul: Gyor şi Rostov Don, ambele în ape teritoriale străine. Nu încape discuţie, CSM Bucureşti este calificată deja în ”sferturile” Ligii Campionilor, fără a fi o premieră, dar greul abia acum începe. Rostov Don, Gyor şi Vardar emit pretenţii justificate la trofeu. O nucă mai tare decât alta, iar dacă îţi tai singur craca, te costă.