Al 9-lea val

0

Etapa cu numărul 9 din Liga lui Gino a măturat ultimele două zerouri la rubrica înfrângeri, din dreptul echipelor CS Universitatea şi FCSB. Mai întâi, FCSB a pierdut cu 1-0 partida de la Ovidiu. Nu atât scorul a surprins, roş-albaştrii fiind de departe favoriţi în disputa cu Viitorul, cât maniera penibilă în care s-au complăcut. Şi asta, după două săptămâni de pauză competiţională, când fecesebiştii trebuiau să-şi regleze tirul în contul apropiatei partide din Europa League cu Viktoria Plzen. Tot e bine că i-a prins toamna în UE, dar asta nu scuză eşecul. Acolo unde oltenii lui Mangia au învins, lejer, cu 2-0, vedetele lui Gigi au sucombat. De-ale fotbalului. Sub acest etalon a căzut, cu cântec, în Gruia, şi cel de-al doilea zero, apărat până aici de CS Universitatea. Se întâlneau ocupantele locurilor 1 şi 2, se anunţa un derby de toată frumuseţea. În ediţia trecută, Băluţă&Co i-au demolat pe vişinii, la ei acasă, 3-0, pentru ca, în retur, oaspeţii să se impună, clar, cu 4-1. Cum peştele de la cap se împute, Comisia Centrală a Arbitrilor a avut proasta inspiraţie de a-l delega în Gruia pe Adrian Comănescu, 43 de ani, din Vâlcea, fără ecuson FIFA. Adică bun de menţinut în ograda proprie, fără drept de a fi delegat la partidele internaţionale. Dar, când d-l Comănescu vrea să fluiere, fluieră! Aşa a dictat penalty-ul din minutul 37, pentru gazde, la o împingere inteligent târâtă în careu de Ciprian Deac. Să nu înţelegeţi greşit, împingătorul nu era cel având Coloana Infinitului pe tricou. Ion Crăciunescu şi Adrian Porumboiu, care au văzut multe pe terenurile de fotbal, s-au exprimat la unison despre 11 metri: ”Nici vorbă!” I-a contrazis vehement Dan Petrescu (”penalty clar”), acelaşi care, după un alt penalty clar şi 1-0 cu Dinamo, tot în Gruia, se confesa seniorial: ”Eu nu discut arbitrajele”. Acum vine partea cea mai flu-flu a minutului 37. Comănescu îl avertizează cu cartonaş galben pe ”agresorul” Ferreira, trec nişte secunde, i se spune ceva în cască şi stupoare: cartonaş roşu oltenaşului! Timp de peste 55 de minute, cu adiţionale, CS Universitatea va evolua cu un jucător în minus. Perfectă comedie bufă! Centralul va indica în compensaţie ”punctul cu var”, dar fără să mai ”tremure carnea pe el”, citând din contemporani. Se făcuse 2-0 prin larga contribuţie a goalkeeper-ului craiovean, care a scăpat obiectul muncii în picioarele lui Balde. Închipuiţi-vă că a înscris. Venit dintr-o ţară de 4 ori campioană mondială şi de 11 ori câştigătoare cu echipele de club a Cupei Campionilor Europeni/Ligii Campionilor, lui Devis Mangia nu i-a rămas decât tristeţea de a privi în gol: ”Am mulţi prieteni în România care-mi spun anumite lucruri, dar las să judecaţi voi ce s-a întâmplat aici”.